Eşti aici: Forum > Codul fiscal - taxe şi impozite > scutire impozit handicap legea 22/2010

Subiect forumscutire impozit handicap legea 22/2010

Forumul LegeAZ.net - Codul fiscal - taxe şi impozite
Prima paginăBine aţi venit Vizitator   [Înregistrare]  AutentificareAvatar thumbnail
Răspunde<< Start < Înapoi 1 > >>
 scutire impozit handicap legea 22/2010 11-01-2012 
Victor
Înregistrat: 11-01-2012
Locaţie:
Buna ziua,

ma intereseaza daca prevederile Legii nr. 22/2010 prin care s-a stabilit neimpozitarea pensiilor persoanelor fizice cu handicap grav sau accentuat nu s-au aplicat pentru perioada 7 martie 2010 - 13 mai 2010?

Stiu ca legea de mai sus a modificat prevederile Codului Fiscal privind neimpozitarea, dar a fost abrogata de Legea 76 2010. Insa legea 76 2010 a preluat neimpozitarea, incepand cu data de 14 mai 2010. Va rog sa ma corectati daca gresesc si sa-mi oferiti un raspuns cat mai clar. Multumesc!
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 11-01-2012 
bobicraioveanu
Locaţie: Bucuresti
Yahoo ID 
Legea 360 2009 care a intrat in vigoare la 27 noiembrie 2009 a scutit de plata impozitului :
  • veniturile din salarii,
  • indemnizatii de natura salariala si
  • pensii persoanele cu handicap grav sau accentuat.
OUG 109 2009 a modificat si completat Legea 571 2003 a codului fiscal, intrata in vigoare la 01 ianuarie 2010, a abrogat dispozitiile care acordau scutirile enumerate mai sus. Legea 22 2010 a reintrodus in codul fiscal aceste scutiri de impozit, fara a se mentiona data de la care intra in vigoare dispozitiile respective. Legea 76 2010, dupa cum bine ati precizat si dvs., abroga Legea 22 2010 si introduce scutirea de impozitul pe venitul din pensie pentru persoanele cu handicap grav sau acentuat. Prevederile OUG 109 2009 in forma initiala au intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2010.

Scutirea de impozit pe veniturile din pensie ale persoanelor cu handicap grav sau accentuat se aplica pentru veniturile din pensie aferente lunii decembrie 2009, in conformitate cu prevederile Legii 360 2009.
Modificarile operate prin Legea nr.76/2010, chiar daca se refera la dispozitii dintr-o OUG care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2010, nu se pot aplica retroactiv, pentru ca sunt cuprinse intr-un act normativ care a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicarii.
Deci, prevederea conform careia nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii pe care le realizeaza persoanele fizice cu handicap grav sau accentua se aplica de la data intrarii in vigoare a legii modificatoare nr.76/2010, adica de la 14/05/2010.

Avocat Bogdan Craioveanu din Baroul Bucuresti, specializat in litigii privind drepturile pensionarilor
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 16-01-2012 
Victor
Locaţie:
Multumesc pentru raspunsul competent bobicraioveanu mi-a fost de mare ajutor
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 20-04-2012 
Vizitator
Vizitator
va scriu in numele cumnatului meu safta dumitru care este pensionar cu pensie de handicap.Intreb; conform legii 22/2010 este obligat sa plateasca impozit pe o suma de 15000 lei noi suma care a rezultat din vinzarea unei suprafete de teren proprietatea sa? Raspunsul dv mi-ar fi de mare folos in vedeerea intocmirii actelor de instrainere.Muntumesc mult.
Citează Răspunde
 Re:Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 15-05-2012 
Scanteie
Vizitator
bobicraioveanu a scris pe 11-01-2012:
Legea 360 2009 care a intrat in vigoare la 27 noiembrie 2009 a scutit de plata impozitului :
  • veniturile din salarii,
  • indemnizatii de natura salariala si
  • pensii persoanele cu handicap grav sau accentuat.
OUG 109 2009 a modificat si completat Legea 571 2003 a codului fiscal, intrata in vigoare la 01 ianuarie 2010, a abrogat dispozitiile care acordau scutirile enumerate mai sus. Legea 22 2010 a reintrodus in codul fiscal aceste scutiri de impozit, fara a se mentiona data de la care intra in vigoare dispozitiile respective. Legea 76 2010, dupa cum bine ati precizat si dvs., abroga Legea 22 2010 si introduce scutirea de impozitul pe venitul din pensie pentru persoanele cu handicap grav sau acentuat. Prevederile OUG 109 2009 in forma initiala au intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2010.

Scutirea de impozit pe veniturile din pensie ale persoanelor cu handicap grav sau accentuat se aplica pentru veniturile din pensie aferente lunii decembrie 2009, in conformitate cu prevederile Legii 360 2009.
Modificarile operate prin Legea nr.76/2010, chiar daca se refera la dispozitii dintr-o OUG care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2010, nu se pot aplica retroactiv, pentru ca sunt cuprinse intr-un act normativ care a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicarii.
Deci, prevederea conform careia nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii pe care le realizeaza persoanele fizice cu handicap grav sau accentua se aplica de la data intrarii in vigoare a legii modificatoare nr.76/2010, adica de la 14/05/2010.
Buna ziua. Sotul meu este pensionar cu handicap grad 2 accentuat din septembrie 2011. De atunci i s-a oprit impozit lunar. Intrebarea este daca poate primi retroactiv impozitele respective lunar. Cum se pote proceda si in baza caror legi si acte normative i se pot restitui retroactiv acesti bani retinuti ilegal? Va multumesc.
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 07-10-2012 
victor
Vizitator
SE POATE PRIMI PENSIE DE HANDICAP PARALEL CU PENSIA DE BOALA GRADUL 3 ?
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit salariu handicap legea 22/2010 20-11-2012 
draghiceanu angelica
Vizitator
Am fost incadrata in gr.3 mediu de handicap vizual.
Va rog mult sa ma lamuriti, la ce imi ajuta acest certificat in afara de obtinirea unui titlu deloc dorit.
In acest grad de handicap pot beneficia de scutire pe impozit salariu si casa?
Pot beneficia de gratuitate pe transport?
Pot beneficia de program redus (6 ore) la servici? Retinopatia pigmentara ma impiedica sa ma descurc in conditii de lumina slaba(seara,noapte).
Va multumesc.
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit salariu handicap legea 22/2010 20-11-2012 
draghiceanu angelica
Vizitator
Am fost incadrata in gr.3 mediu de handicap vizual.
Va rog mult sa ma lamuriti, la ce imi ajuta acest certificat in afara de obtinirea unui titlu deloc dorit.
In acest grad de handicap pot beneficia de scutire pe impozit salariu si casa?
Pot beneficia de gratuitate pe transport?
Pot beneficia de program redus (6 ore) la servici? Retinopatia pigmentara ma impiedica sa ma descurc in conditii de lumina slaba(seara,noapte).
Va multumesc.
Citează Răspunde
 ce lege este articol pt un grad de handicap accelntuat pt neoprirea impozitului p.. 04-12-2012 
rizea madalin
Vizitator
ce lege este articol pt un grad de handicap accelntuat pt neoprirea impozitului pe concediu medical
Citează Răspunde
 Persoana fizica autorizata-recent pensionat pe caz de boala 07-02-2013 
Vizitator
Vizitator
Buna ziua. In legatura cu plata asigurarii de sanatate...din moment ce mi se opreste din pensie CAS sunt obligat sa mai platesc odata din mana??
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap gravdin venituri auxiliar 09-02-2013 
negut nicolae
Vizitator
spuneti-mi daca la vanzarea unui lot de pamant avandul pe numele meu platesc ceva taxe din tranzactia de vanzare.. multumesc
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 24-05-2013 
MARIA
Vizitator
o persoana angajata cu handicap plateste impozit pe salar?
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 31-07-2013 
flory
Vizitator
copii mei sunt incadrati in gradul de handicap accentuat,dar nu beneficiaza de nimic li se ia inpozit pe salar,bilet de tratament nu li se da.impozit pe locuinta platesc chear daca au adresa la acel imobil a spus ca trebuie sa fie proprietar ca sa nu plateasca...de unde proprietar ?si multe altele ar fi de spus.sunt total dezamagita de drepturile persoanelor cu handicap..sunt doar pe hartie in realitate zeroo.
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 26-03-2014 
edy
Vizitator
Pentru un pensionar care a fost incadrat in gard de handicap accentuat incepand cu data de 01.01.2013 si a depus cerere pentru scutire de la plata impozitului pentru pensie cu data de 01.03.2014 se acorda respectiva scutire retroactiv sau nu?
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 04-04-2014 
claudia
Vizitator
daca am un organ lipsa [splina] pot beneficia de scutirea de impozit pe salariu
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 23-04-2014 
gabi
Vizitator
Am un salariat cu handicat gradul 2 ,veniturile sale din salarii ,sunt scutite de impozit ? Va rog raspuns urgent,multumesc
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 01-07-2014 
Vidrascu Bogdan
Vizitator
Buna ziua,

Mama mea in varsta de 76 de ani este incadrata in grad unu de handicap grav cu asistent personal.
Scutirea de impozit pe cladiri se acorda doar la cea de domiciliu?
Mai detine in coproprietate cu matusa mea casa si terenul mostenit de la bunici, la acestea mai beneficiaza de scutire de impozit?
In conformitate cu legea 360/2009, se stipuleaza ca ar beneficia de scutire de impozit la veniturile realizate din pensie? Ce ar trebui facut?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 03-07-2014 
Johnny
Vizitator
Buna ziua!

As dori sa stiu daca persoanele cu handicap accentuat sau grav sunt scutite de plata impozitului pentru dobanzile la depozite. Mentionez ca acestea se retin la sursa (de catre banca) fara ca depunatorul sa aiba controlul acelor bani.
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 10-07-2014 
bertalan attila
Vizitator
buna ziua vreau sa stiu daca operatia pe cord deschis dublu baypass aortocoronarian si hipertensiune arteriala grad 2 cu risc analt de pericol se ancadreaza la bolile cu handicap si pot beneficia de scutire de impozit sau pensie de boala mantionez sunt pensionar la limita de varsta va multimesc
Citează Răspunde
 Re:scutire impozit handicap legea 22/2010 10-07-2014 
bertalan attila
Vizitator
buna ziua am fost operat an anul 2012 pe cord dublu baypass aortocoronarian si am hipertensiune arteriala grad2 cu risc analt de pericol vreau sa stiu daca aceasta boala se ancadreaza an bolile cu handicap si daca pot beneficia de scutire de impozit sau pensie de boala mentionez ca la ora actuala sunt pensionat la limita de varsta va multumesc mult
Citează Răspunde
Răspunde << Start < Înapoi 1 > >>
Răspuns rapid

Numele tău: (Postezi ca vizitator. Ai cont pe site? Autentifică-te)

E-mail: