Eşti aici: Forum > Legea pensiilor > Re:Abuz privind asimilarea grupei I de m...

Subiect forumRe:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca

Forumul LegeAZ.net - Legea pensiilor
Prima paginăBine aţi venit Vizitator   [Înregistrare]  AutentificareAvatar thumbnail
Răspunde<< Start < 1 3 5 > Final >>
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 04-03-2013 
Vasile Mures
Vizitator
am lucrat in grupa I de munca 21 ani si 6 ani in grupa II iar in decembrie 2010, potrivit legislatiei in vigoare (Legea 49/2010), am depus cererea pentru intocmirea dosarului de pensie, cerere respins de casa de pensii intrucat la 1 ianuarie 2011 a intrat in vigoare noua lege a PDL-ului care mi-a redus drepturile la 6 ani in loc de 12 ani. Intrebarea mea este daca vom mai reusi vreeodata sa ne recastigam drepturile noi cei care am muncit in conditii grele de munca.In momentul de fata sunt in instanta in faza de tribunal unde mi s-a respins contestatia si acum urmeaza recursul. Daca este cineva in situtia mea, cu vreo hotarare irevocabila, doresc sa posteze pe aceasta pagina solutia. Poate asa ne ajutam intre noi.
Citează Răspunde
 Mobilizare: semnaturi petitie pt recunoasterea grupei 1 de munca 05-03-2013 
Petre
Vizitator
Semnati petitia pt recunoasterea grupei 1 de munca. haideti sa ne unim!
http://www.petitieonline.ro/petitie/grupa_1_de_munca_cerem_reducerea_corecta_a_varstei_de_pensionare_pentru_perioada_anterioara_anului_2001-p60801141.html

Discutii si informatii la zi referitoare la situatia noastra pe pagina de facebook:
http://www.facebook.com/pages/Drepturi-pentru-fosta-grupa-1-de-munca/364801733626771
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 08-03-2013 
nicu
Vizitator
abuzul a inceput in 2001 cnd sa trecut de la gr1 la conditii speciale deoarece prin noua legislatie anumite meseii din gr1 aufost scoase din nomenclator iar altele au fost considerate conditii deosebite esirea la pensie dupa 2001 pina in2010 la31/decembrie sa facut prin ordonanta de urgenta care trebuia sa tina pina la31/03 2011
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 15-03-2013 
Serban Nicolae
Vizitator
Corect ...... Cand ni s-a luat stagiu de cotizare , ni s-a luat dupa legea veche , pentru grupa 1 de munca . Asa fiind , trebuie sa fie aplicata legea veche ptr. pensionare , deoarece , s-a luat contributia ptr. pensionare , dupa legea veche , EVIDENT ...........
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 17-03-2013 
codrea ilie
Vizitator
cum?
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 19-03-2013 
nicu
Vizitator
credeti ca abuzul ests numai gr1? in legislatia anterioara barbati esiau la pensie la62 ani sifemeia la57ani acum barbati la65 si femeia la 63! nu mai pun punctul de pensie cum se calculeaza. usor ,usor alesi nostri care vin pe la tv si se vaita ca ei sunt cei mai buni ,ne au cam luat drepturile. acum penru a rezolva macar aceste probleme domni dela guvern ar putea sa dea foarte simplu o ordonanta de urgenta si ar rezolva problema.de altfel cind au vrut sa schimbe presedintele ,imdiat au ince put sa schimbe legi,cu ordonante!cu ce viteza! eu unul stau si ma intreb ,de ce in frnta barbati es la pensie la 62 iar la noi femeia la 63? femeia care ar trebui ocrotita ,ca ne spla ,munceste,poate unelela privat cu700 roni,care ingrijesc de copii,ne gatesc fac curat ,este cumva sclava? eu mai stiu...poate osa vina vreun ales si o sa scoata femeia la pensie la 100 ani ca asa a auzit el ca pe marte asa e. si acum ar trebui sa trecem la masuri de aparare cam asa...sa presupunem ca o parte din fosti alesi sint parcati mult timp ex.pnt-cd mai departe pd-l ,care nu sint parcati in totalitate iar in functie de ce se intimpla ,urmatori! acum...vin europarlamentarele....,prezidentialele..regionalizarea..constitutia de votat.. aa..ce ziceti cum ei fac legi strimbe si tot pling in cor ace militari..eu propun sai voteze ei....... ..
Citează Răspunde
GIGI
Vizitator
Nu trebuie modificata legea 263 ci trebuie scoasa in afara legii deoarece au fost luate drepturi cistigate retroactiv.Incalca constitutia art 16 .Trebuie sa ajungem la CEDO.
Citează Răspunde
nicoleta_macuc@yahoo.com
Vizitator
http://www.petitieonline.ro/petitie/60801141

Semneaza petitia si trimite o la cat mai multe persoane interesate vezi ca trebuie sa confirmi dupa ce primesti emailul de la ei dupa ce urmezi toti pasii.
-PL-x-717/2011 este in ca la comisia de munca a camerei deputatilor retrimis din 18.02.2013, inca n a aparut pe ordinea de zi. Trebuie ca acest proiect sa fie votat in forma addoptata de Senat in 20011 si nu cea propusa de Comisia de munca in 2012 care nu rezolva nimic , ba face mai rau decat legea 263/2010.in 2011 Vechilul guvern prin persoana deputatului Kerekes Karoly(probalil ca si au dat seama ca ne au furat pur si simplu dreptul de grupa 1 pt care am platit corespunzator) si au propus acest proiect si a ajuns pana s a votat in Senat apoi s a schimbat guvernul .Acest guvern doar da cu gura la TV(prin persoana D nei Campeanu) ca rezolva problema, vedeti de altfel ce amendament a propus in 15.10.2012. Daca se mentine forma propusa de Comisia de munca nu ne ajuta cu absolut nimic; vorbe in vant la TVR1 in februarie 2013 spuse de M Campeanu
Citează Răspunde
nicoleta_macuc@yahoo.com
Vizitator
http://www.petitieonline.ro/petitie/60801141

semneaza petitia si trimite o la cat mai multe persoane interesate vezi ca trebuie sa confirmi dupa ce primesti emailul de la ei dupa ce urmezi toti pasii
Citează Răspunde
nicoleta_macuc@yahoo.com
Vizitator
Domnilor si Doamnelor,
Daca acest proiect de lege PL-x-717/2011, nu v a trece in forma votata de Senat trebuie sa ne unim fortele sa dam in judecata Statul roman pt abuz si discriminare cu motivatii pin articolele din Constitutie. Pt aceasta trebuie sa fim multi si uniti . Ati vazut ca un grup de 1000 de persoane din Pitesti au dat in judecata Statul pt abuzul de a fi oprit pensionarilor mai multi bani la asigurarile de sanatate si au castigat procesul pt o tara intreaga. Si noi trebuie sa castigam sperand totusi ca traim intr un stat de drept
Citează Răspunde
 Re:Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 20-03-2013 
andronache ilie
Vizitator
Daniela a scris pe 06-02-2013:
Eu sunt in aceeasi situatie, am lucrat 20 de ani in gr 1 de munca inainte de 2001 si acum nu se mai ia in consideratie ca fiind gr 1 , ne-au furat niste drepturi castigate, iar legea prin care au facut asta este neconstitutional, pentru ca o lege civila nu se aplica retroactiv. Am postat pe toate paginile de Facebook ale celor care ar putea sa faca ceva si nu se obosesc nici macar sa raspunda, acum ca au trecut alegerile nu mai au nevoie de noi si ne ignore, poate vor mai face niste promisiuni la viitoarele alegeri. Am creat o pagina pe care va rog sa o vizitati si dati like pentru a o putea promova, trebuie sa fim mai multi si sa le atragem atentia, daca nimic nu merge atunci singura optiune este sa iesim in strada si sa ne cerem drepturile, nu trebuie sa ii mai lasam sa ne ignore.Faceti ceva, nu este de ajuns sa ne plangem pentru ca nu ne ia nimeni in seama.https://www.facebook.com/pages/Drepturi-pentru-fosta-grupa-1-de-munca/364801733626771?ref=hl
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 23-03-2013 
muscalagiu nicolae
Vizitator
cred ca trebuie sa se revina la vechea lege privind grupa de munca in foc continuu,de ex. fosti colegi de munca au beneficiat din plin de vechea lege ,iar cei ce au apucat noua lege,sunt total nedreptatiti. de ce ASACEVA, )
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 26-03-2013 
Nicu
Vizitator
Da,sint si eu in situatia aceasta,de cind astept o asemunea initiativa,am 57 de ani,si am aprox 40 de ani de munca din care 13 ani lucrati in Turnatorie de otel incadrat la Gr1 de munca,si am facut adrese la Ministerul Muncii si am trimis si un dosar la Casa Nationala de Pensii,si mi s-a raspuns ca voi avea dreptul la pensie cu 2 ani mai devreme fata de virsta standard de pensionare,adica 65 de ani.
Sint de acord sa complectez formularul,si sa luptam pentru drepturile noastre.
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 26-03-2013 
NICU1
Vizitator
imi pare rau pentu toti care patimiti de pe urma abuzului. Dar ce facem cu femeile care ies la 63//?.cind usl era in opozitie dan ioan popescu urla ca femeia este nedreptatita ,cimpeanca era cu gr1 ,acuma bate cimpi ! credeti ca ponta nu stie? pai stie ca adat curind o ordonanta de urgenta prin care scoare din sistemul de pensii private pilonul 1si2 inalti functionari,armata,politia...sri.,. inafara de prosti. de ce? pai sistemul asta este un buget condus din oameni de la partide platiti cu salarii fantastice si au interes ca legile sa fie de asa natura sa nu esiti la pensie.oricum,ei fac legi din cite am vazut pentu ei si pentru aparatul represiv.a..am uitat . stiti dece a scos armata politia..etc ? asti vor avea pensii grase de la buget! restul vor aea pensii ciopirtite de pil1/2! asa ca petitiile cu gr1..., mai mult plx 717...nu avantajeaza in forma care e ,nu va face dreptate! la unguri sa nationalizat fondurile private de pensii,ca siau dat seama ca in timp uni vor avea prea mult iar alti vor avea pensii cit sa moara de foame .uite asa bugetari nostri de lux care conduc fondurile tari si ne trimit sa muncim peste hotare,la privat,iar ,ei la stat,vor pune mina si pe agoniseala pe care o mai avem ! de ce le este frica? de vot! atit! pentru ca pierd ...resursele de la buget si nu au cu ce finanta partidele .dupa cum o ducem asa sa votam ...si fara frica!nu va mai injositi sau sai laudati ,pentru ca ei au grija de ei...nu de voi!
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 30-03-2013 
Fieraru Nicu
Vizitator
Da,eu unul sint de acord,dar cum procedam?Am 13 ani lucrati in Gr1,am 57 de ani,si trebuie sa luptam pentru pentru drepturile noastre.Ma puteti contacta email-nicufieraru88@yahoo.com.
Doamne ajuta.
Citează Răspunde
 Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 31-03-2013 
un necunoscut
Vizitator
Am lucrat 19 ani pana in 2001 in grupa I de munca, numai beneficiez de reducerea de 6 luni, la an, pentru care am muncit si am platit.
Ne-au furat niste drepturi castigate, iar legea prin care au facut asta este neconstitutionala.
O bataie de joc fata de muncitorii care si-au subrezit sanatatea prin cele mai grele locuri de munca.
Pentru cei de la guvernare prea putin conteaza.
Dar e bine ca exista Dumnezeu si la cati oameni au avut de suferit pe aceasta tema, la un moment dat.
Dumneyeu va face ceva.
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 03-04-2013 
Maria
Vizitator
trebuie sa ne unim, sa protestam impotriva cel ce sint acum la putere, pentru a ne inapoia drepturile cistigate
Citează Răspunde
 Re:Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 03-04-2013 
dulama adrian
Vizitator
Vasile Mures a scris pe 04-03-2013:
am lucrat in grupa I de munca 21 ani si 6 ani in grupa II iar in decembrie 2010, potrivit legislatiei in vigoare (Legea 49/2010), am depus cererea pentru intocmirea dosarului de pensie, cerere respins de casa de pensii intrucat la 1 ianuarie 2011 a intrat in vigoare noua lege a PDL-ului care mi-a redus drepturile la 6 ani in loc de 12 ani. Intrebarea mea este daca vom mai reusi vreeodata sa ne recastigam drepturile noi cei care am muncit in conditii grele de munca.In momentul de fata sunt in instanta in faza de tribunal unde mi s-a respins contestatia si acum urmeaza recursul. Daca este cineva in situtia mea, cu vreo hotarare irevocabila, doresc sa posteze pe aceasta pagina solutia. Poate asa ne ajutam intre noi.
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 08-04-2013 
MARIANA
Vizitator
Am lucrat 22 ani in grupa 1 de munca si acum sunt privata de acest drept.Este un abuz si trbuie sa ne facem auziti .Este inadmisibil sa ni se ia acest drept!
Citează Răspunde
 Re:Abuz privind asimilarea grupei I de munca la grupa II de munca 10-04-2013 
toma
Vizitator
intrati si pe :http://www.facebook.com/pages/Drepturi-pentru-fosta-grupa-1-de-munca/364801733626771?fref=ts
Citează Răspunde
Răspunde << Start < 1 3 5 > Final >>
Răspuns rapid

Numele tău: (Postezi ca vizitator. Ai cont pe site? Autentifică-te)

E-mail: