Eşti aici: Forum > Legea şomajului > ajutor social primarie in 2012

Subiect forumajutor social primarie in 2012

Forumul LegeAZ.net - Legea şomajului
Prima paginăBine aţi venit Vizitator   [Înregistrare]  AutentificareAvatar thumbnail
Răspunde<< Start < Înapoi 1 > >>
 ajutor social primarie in 2012 06-01-2012 
Romica
Înregistrat: 06-01-2012
Locaţie:
Buna ziua,

primesc ajutor social de anul trecut pe legea 416/2011 si in 2011 o data la 3 luni mergeam la primarie ca sa declar numarul de membri ai familiei si daca am realizat venituri. Am auzit la televizor ca s-a marit perioada asta in care trebuie sa merg la primarie sa dau declaratie.. este adevarat? sa-mi spuna si mie cineva sigur din cat in cat timp trebuie sa merg si unde pot sa citesc legea noua

si e adevarat ca din 2012 imi taie ajutorul social daca nu-mi platesc taxa pe casa?
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 06-01-2012 
luana
Înregistrat: 04-01-2012
Locaţie: BUCURESTI
Acum declaratia la care te referi se depune din sase in sase luni (nu la 3 luni cum erai obisnuit). Legea este tot 416/2001, numai ca varianta modificata prin Ordonanţă de urgenţă nr. 124/2011 - pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă socială.

Asa este ca mai nou ajutorul social poate sa-ti fie "taiat" X-D in anumite conditii prevazute de Art. 16 ind. 1 printre care se numara si cazul de care zici tu (neplata impozitului):

Art. 16 ind. 1
(1) Începând cu anul 2012, pentru menţinerea dreptului la ajutorul social, familiile beneficiare au obligaţia să îşi achite obligaţiile legale faţă de bugetul local pentru bunurile pe care le deţin în proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Verificarea îndeplinirii obligaţiei prevăzute la alin. (1) se realizează anual, până la data de 31 ianuarie a fiecărui an, pentru obligaţiile de plată către bugetul local aferente anului anterior.
(3) În situaţia în care, până la data de 31 ianuarie a fiecărui an, primarul constată că nu a fost îndeplinită obligaţia prevăzută la alin. (1), acesta suspendă, prin dispoziţie, dreptul la ajutorul social pe o perioadă de 5 luni, începând cu drepturile aferente lunii februarie.
(4) Achitarea obligaţiilor legale faţă de bugetul local în perioada prevăzută la alin. (3) atrage reluarea, prin dispoziţia primarului, a dreptului la ajutorul social, începând cu luna următoare celei în care s-a achitat obligaţia, inclusiv pentru drepturile cuvenite în perioada suspendării.
(5) În situaţia în care, după termenul prevăzut la alin. (3), nu a fost îndeplinită obligaţia prevăzută la alin. (1), dreptul la ajutorul social încetează prin dispoziţia primarului.
Citează Răspunde
Romica
Locaţie:
Eu credeam ca s-a abrogat legea aia de cand cu legea asistentei sociale noua.

Alte pareri?
Citează Răspunde
max
Locaţie: BUCURESTI
Romica X-D ce pareri ai mai vrea:? scrie negru pe alb in lege, ti-a dat paste din lege

si legea aia nu s-a abrogat, doar o parte din ea s-a abrogat (cateva articole) vezi aici
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 11-03-2012 
molioa
Înregistrat: 11-03-2012
Locaţie:
Romica a scris pe 07-01-2012:
Buna ziua,

primesc ajutor social de anul trecut pe legea 416/2011 si in 2011 o data la 3 luni mergeam la primarie ca sa declar numarul de membri ai familiei si daca am realizat venituri. Am auzit la televizor ca s-a marit perioada asta in care trebuie sa merg la primarie sa dau declaratie.. este adevarat? sa-mi spuna si mie cineva sigur din cat in cat timp trebuie sa merg si unde pot sa citesc legea noua

si e adevarat ca din 2012 imi taie ajutorul social daca nu-mi platesc taxa pe casa?

Da` ma rog matale, pentru ce motive primesti ajutor?
Cam prea multi "ajutorati" in tara asta, si ma cam doare carca, sa-i mai duc in spate.

Nu cred, pana nu vad. Nu beau, pana nu miros. Nu bag, pana nu pipai. Nu mananc, daca nu mi-e foame. Sii...nu suport lenesii.
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 04-04-2012 
Vizitator
Vizitator
Buna ziua.La moment stau acasa cu copil mic are un an si doua luni pot primi si eu un ajutor social
Citează Răspunde
 Re:Re:ajutor social primarie in 2012 04-04-2012 
lilia camerzan
Vizitator
Vizitator a scris pe 04-04-2012:
Buna ziua.La moment stau acasa cu copil mic are un an si doua luni pot primi si eu un ajutor social
Citează Răspunde
lilia camerzan
Vizitator
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 04-04-2012 
molioa
Locaţie:
Ce-ai patit lila? ti-ai inghitit vorbele?
Mai nou, si mamelucii pot sta, in concediu de maternitate! :)

Nu cred, pana nu vad. Nu beau, pana nu miros. Nu bag, pana nu pipai. Nu mananc, daca nu mi-e foame. Sii...nu suport lenesii.
Citează Răspunde
molioa
Locaţie:

Daaa! Poti. Sa-mi dai contul, unde sa-ti virez banii!;)

Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 05-04-2012 
Primarul
Vizitator
tara de trantori.. trantorii au observat ca lenea nu plateste asa ca trebuie sa si fure pe deasupra, ca sa supravietuiasca. treaba asta cu ajutorul social e prima gaselnita.

mare dreptate are Molioa
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 11-04-2012 
Vizitator
Vizitator
Buna ziua. Ma numesc Gheorghe Elena Lili si am nevoie de cateva informatii va rog. Am un copil de 2ani si 3luni si din 04 04 2012, mi-am dat demisia de la locul de munca , din motive personale. va rog sa ma informati prin mail daca beneficiez de ajutor social in conditiile in care nici sotul meu nu are un loc de munca. Va multumesc, o zi buna!
Citează Răspunde
 Re:Re:ajutor social primarie in 2012 11-04-2012 
molioa
Locaţie:
Vizitator a scris pe 11-04-2012:
Buna ziua. Ma numesc Gheorghe Elena Lili si am nevoie de cateva informatii va rog. Am un copil de 2ani si 3luni si din 04 04 2012, mi-am dat demisia de la locul de munca , din motive personale. va rog sa ma informati prin mail daca beneficiez de ajutor social in conditiile in care nici sotul meu nu are un loc de munca. Va multumesc, o zi buna!

Pai, sa ma ierte Dumnezo...da`intreb si io, asa....daca nici sotul nu are loc de munca, d.voastra, de ce ati renuntat la serviciu? El nu putea sa aiba grija de copil, ca nu mai trebuie alaptat la 2 ani. Apropo de asta, pe vremea lu`Ceasusescu, de la 3 luni, era gata cu concediu, la munca!!!
Nu mai primiti nimc. daca ati fi fost disponiblizata, era altceva. dar daca ai plecat din proprie initiativa -ca erati geloasa pe sot, cum "hodineste" acasa- pa!
Oameni iresponsabili, si...asa cum zice Primarul, mai sus!

Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 11-04-2012 
molioa
Locaţie:
pardon...nu geloasa, invidioasa voaim sa zic.

Citează Răspunde
 Re:Re:ajutor social primarie in 2012 11-04-2012 
molioa
Locaţie:

Alte pareri?
Alta parere ar fi, sa te duci la munca si sa-ti declari veniturile cinstit! S`apoi sa vad daca mai primesti ajutoare. Daca ai bani sa-ti platesti netul, inseamna ca nu traiesti doar din ajutoare.
Daca chiar poftesti ajutoare, atunci dute la cersit! Macar nu vaduvesti bugetul national, la care contribuim noi, cei fraieri, care dam bani pentru ajutoare.

Citează Răspunde
 Re:Re:Re:ajutor social primarie in 2012 20-04-2012 
Guliver
Vizitator
molioa a scris pe 11-04-2012:

Alte pareri?
Alta parere ar fi, sa te duci la munca si sa-ti declari veniturile cinstit! S`apoi sa vad daca mai primesti ajutoare. Daca ai bani sa-ti platesti netul, inseamna ca nu traiesti doar din ajutoare.
Daca chiar poftesti ajutoare, atunci dute la cersit! Macar nu vaduvesti bugetul national, la care contribuim noi, cei fraieri, care dam bani pentru ajutoare.

BAI MOLIOAO TU ESTI MAI SANDILAU DECAT PREVEDE LEGEA CREZI CA FEMEIA RESPECTIVA ARE NEVOIE DE PAREREA TA? ITI SPUN EU NU....TU MORI DE PLICTISEALA SI TE IEI DE OAMENI FARA MOTIV E PROBLEMA FEMEII SI ASTEPTA UN RASPUNS AVIZAT NU AVEA NEVOIE DE MESAJUL TAU SE VEDE CA O FRECI IN FATZA CALCULATORULUI ZILNIC COMPLEXATULE................
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 20-04-2012 
Vizitator
Vizitator
Alte pareri?

MOLIOA SAU CUM TE-OI NUMII TE ASTEAPTA AIA LA BALACEANCA FUGI PINA NU'I PREA TARZIU........
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 09-07-2012 
eu
Vizitator
ba molioa sau cum draq.... da tu daca nu ai de dat raspunsuri la intrebarile oamenilor la ce draq stai pe aici???? dute frate vezii de treaba ..
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 30-07-2012 
goguiftodee
Vizitator
hai ca santeti nesimtiti si prosti ...da femeia poate solicita ajutor ...misogini tampiti
Citează Răspunde
 Re:ajutor social primarie in 2012 04-08-2012 
costica50
Înregistrat: 04-08-2012
Locaţie: Vaslui
Buna ziua!,am o rugaminte la dumneavoastra:Dura Ionel din comuna Bacesti judetul Vaslui,este plecat din tara si ia ajutor social va rog sa veniti,sa verificati!
Citează Răspunde
Răspunde << Start < Înapoi 1 > >>
Răspuns rapid

Numele tău: (Postezi ca vizitator. Ai cont pe site? Autentifică-te)

E-mail: